8 ciekawostek o Józefie Mehofferze
19 marca 20198 ciekawostek o Józefie Mehofferze to kilka aspektów dotyczących tego niezwykłego artysty. Zwykle patrzymy na Mehoffera przez pryzmat przyjaźni ze Stanisławem Wyspiańskim. Pamiętamy także, że był uczniem Jana Matejki i jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Natomiast szczegóły dotyczące artysty, jego życia i twórczości pozostają mniej znane.
8 ciekawostek o Józefie Mehofferze
19 marca przypada rocznica urodzin Józefa Mehoffera. Artysta przyszedł na świat w Ropczycach w rodzinie spolonizowanego austriackiego radcy Sądu Krajowego. Natomiast zmarł 8 lipca 1946 w Wadowicach. Twórca wszechstronny i wybitny. Malarz, grafik, rysownik, projektant witraży, plakatów, mebli, wnętrz i tkanin, zajmował się także scenografią teatralną.
- Urodził się w tym samym roku co Stanisław Wyspiański. Razem studiowali pod okiem Jana Matejki, razem tworzyli polichromię do kościoła Mariackiego, a także zaprojektowali witraż do bazyliki. Ich artystyczne drogi będą się wielokrotnie przecinać.
- Mehoffer studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i równolegle w Szkole Sztuk Pięknych. Edukację poszerzał w w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz paryskich ośrodkach, m.in Académie Julian i École Nationale des Arts Décoratifs, w Académie Colarossi u Josepha Blanca i Jacquesa Courtois.
- Sporo podróżował. Zwiedził Niemcy, Szwajcarię, we Francji podziwiał piękne gotyckie katedry w Rouen, Amiens, Beauvais i Strasburgu. Natomiast we Włoszech zgłębił zasady techniki mozaikowej stosowanej w warsztatach w Murano.
- Międzynarodowy sukces przyniosło mu zwycięstwo w konkursie projektów witraży do gotyckiej kolegiaty św. Mikołaja we Fryburgu w Szwajcarii. Wykonał osiem witraży do tej świątyni i było to dzieło jego życia.
- Wielką miłością i natchnieniem artysty była jego żona Jadwiga. Uwiecznił ją na wielu swoich pracach, zwłaszcza portretach.
- Był mocno związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. W 1900 został docentem malarstwa religijnego i dekoracyjnego na ASP, a pięć lat później profesorem zwyczajnym. Trzykrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni.
- W 1932 roku kupił kamienicę przy ul. Krupniczej, w której na świat przyszedł Stanisław Wyspiański. Mehoffer przeprowadził kapitalny remont budynku, zmieniając całkowicie wnętrza. Obecnie budynek jest siedzibą muzeum biograficznego artysty.
- W 1940 roku został aresztowany i wywieziony do niemieckiego obozu w Asch w Sudetach, w którym przebywał z żoną Jadwigą prawie pół roku.
Śladami Józefa Mehoffera po Krakowie
Zwiedzanie Krakowa śladami Józefa Mehoffera warto zacząć od wizyty w jego domu przy ul. Krupniczej. Podziwiać w nim możemy oryginalne wnętrza, pamiątki związane z artystą, a przede wszystkim sporo jego prac np. witraże, obrazy olejne, rysunki i projekty. Spacerując po Starym Mieście zobaczymy polichromie i witraż w kościele Mariackim, a także polichromie w kaplicy św. Jana Chrzciciela.
Natomiast w kościele franciszkanów podziwiać możemy Drogę Krzyżową w kaplicy Męki Pańskiej. Stąd już niedaleko na Wawel, gdzie artysta też działał. Wykonał polichromię do skarbca katedry wawelskiej, malowidła w kaplicy Szafrańców, a także witraże do okien transeptu. Wykonał też projekty witraży do Kaplicy Świętokrzyskiej. Z kolei w dawnym budynku Kasy Oszczędności Miasta Krakowa znajdziemy piękne secesyjne witraże jego projektu. Zwiedzanie Krakowa śladami Józefa Mehoffera może być samodzielnym spacerem lub częścią wycieczki śladami Młodej Polski.