76. Konkurs Szopek Krakowskich
5 grudnia 2018Czy możecie wyobrazić sobie grudzień i Boże Narodzenie bez szopki krakowskiej? Ja absolutnie nie! Konkurs Szopek Krakowskich na krakowskim Rynku jest wydarzeniem, na które czekam cały rok. Niczym dziecko na Św. Mikołaja i prezenty pod poduszką. Jeśli tylko mam czas to przychodzę na Rynek Głównym pod Adasia, żeby kibicować uczestnikom i ich szopkom.
Konkurs Szopek Krakowskich
Niezmiennie od dziesięcioleci konkurs odbywa się w pierwszy czwartek grudnia. Szopkarze przybywają tłumnie już od rana, aby zająć strategiczne miejsce u stóp pomnika Mickiewicza. Natomiast uroczysta prezentacja szopek odbywa się po hejnale o godz. 12:00, kiedy barwny orszak obejdzie Rynek Główny, aby udać się pod scenę. Następnie szopki krakowskie zostaną przeniesione do Muzeum Historycznego, gdzie będzie obradować jury. Na ogłoszenie werdyktu mają 4 dni. Czasu nie jest dużo, tym bardziej, że jurorów czeka niebagatelne zadanie. Co roku liczba szopek jest ogromna – od 120 do 160, w tym lwią część stanowią dzieła autorstwa dzieci i młodzieży. Szopki są oceniane w czterech kategoriach. Wyniki jury ogłosi w niedzielę 9 grudnia o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Jeśli nie możecie być w tych dniach w Krakowie niczym się nie martwcie. Wszystkie zgłoszone szopki można podziwiać na pokonkursowej wystawie w Celestacie przy ul. Lubicz.
Historia Szopki Krakowskiej
Szopka Krakowska to ewenement w skali europejskiej, a nawet światowej. Co więcej, od 29 listopada tego roku szopki krakowskie są na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To wielka nagroda i wyróżnienie. Początki tworzenia szopek datujemy na XIX wiek. W okresie zimowym, kiedy sezon budowlany zamierał, krakowscy murarze zaczęli budować przenośne szopki. Z każdym rokiem rosła konkurencja, co przekładało się na mistrzostwo tworzonych dzieł i ich stylistykę. Krakowscy szopkarze inspirowali się przede wszystkim kościołami, a także architekturą krakowskich budowli. Artystą, który stworzył wzór szopki był Michał Ezenekier, murarz i kaflarz pochodzący z Krowodrzy. Natomiast pierwszy konkurs zorganizowano przed wojną w 1937 roku. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów. W czasie II wojny światowej konkursów nie urządzano. Szopki powróciły na Rynek Główny w grudniu 1945 roku.
Jeśli planujecie zwiedzanie Krakowa w ciągu najbliższych trzech miesięcy koniecznie uwzględnijcie szopki krakowskie.