7 pomysłów na wycieczki szkolne w listopadzie
3 listopada 20217 pomysłów na wycieczki szkolne w listopadzie czyli jakie zwiedzanie zorganizować uczniom. Nie wiem jak Wam, ale mi listopad kojarzy się z trzema tematami. Po pierwsze cmentarze ze względu na Święto Zmarłych. Po drugie z kwestią odzyskania Niepodległości w 1918 roku. I w końcu ze Stanisławem Wyspiańskim. Jakby nie spojrzeć listopad był niezwykle ważnym miesiącem w życiu artysty. To w tym miesiącu ostatecznie sformalizował swój związek z Teosią. Ponadto 20 listopada odbył ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. A 28 listopada artysta zmarł. Jakie więc tematy uwzględnić przy układaniu programu wycieczki szkolnej?
7 pomysłów na wycieczki szkolne w listopadzie
Zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego
Najsłynniejsza krakowska nekropolia to niezwykła opowieść o obywatelach miasta Krakowa, pisarzach, artystach, architektach. Cmentarz Rakowicki można zwiedzać na wiele sposobów. Podążać śladami słynnych krakowianek, ludzi sztuki, albo skupić się na wojskowych. Ta wycieczka sprawdzi się także w przypadku młodszych dzieci. Z chęcią zobaczą Anioła Zemsty, owieczki, kota śpiącego na nagrobku, motyle czy harcujące myszy.
Zwiedzanie Cmentarza Salwatorskiego
Podobnie jak Rakowicki ten cmentarz możemy nazwać encyklopedią Krakowa. Ile tu znakomitych nazwisk! Zwiedzając Cmentarz Salwatorski zobaczycie grób najmłodszego syna Adama Mickiewicza, Karola Huberta Rostworowskiego, Jan Sztaudyngera, Stanisława Lema czy Andrzeja Wajdy. Ponadto zwiedzanie Cmentarza Salwatorskiego warto połączyć ze spacerem po Salwatorze, aby poznać jego zabytki.
Wycieczka po Cmentarzy Żydowskim
Podczas tego zwiedzania poznamy najważniejsze symbole i obrzędy związane z żydowskimi pochówkami. Zobaczymy najstarszy cmentarz żydowski, a także nowy, na którym obecnie odbywają się pochówki. Poznamy takie pojęcia jak macewa, kirkut, Chewra Kadisza, a także dowiemy się, dlaczego Żydzi kładą kamienie na grobach. Zobaczymy groby słynnych rabinów i cadyków oraz osób współczesnych zasłużonych dla społeczności Krakowa.
Śladami Niepodległości
Ta wycieczka także jest przeznaczona dla uczniów w różnym wieku. Podczas zwiedzanie poznamy okoliczności sypania kopca Piłsudskiego, zobaczymy miejsce, z którego wyruszyła I Kadrowa, a następnie udamy się na Stare Miasto, aby odnaleźć miejsca i pomniki związane z kwestią Niepodległości. Na zakończenie udamy się na Wawel, aby zobaczyć grób Józefa Piłsudskiego.
Śladami Stanisława Wyspiańskiego
Wycieczka idealna dla licealistów, ale także wszystkich miłośników Młodej Polski. A może Waszej szkole patronuje Wyspiański? Tym bardziej warto wybrać się na wycieczkę po Krakowie jego śladami. W czasie zwiedzania poznamy jego krakowskie adresy, zwiedzimy kościół, w którym stworzył polichromie i witraże. Posłuchamy ciekawostek z jego życia prywatnego, dowiemy się, którą kawiarnię chciał pomalować za darmo, i dlaczego nazywano go “gówniarzem z żółtą brodą”.
Śladami Józefa Mehoffera
Zwiedzając Kraków nie możemy zapomnieć o innym czołowym przedstawicielu Młodej Polski, czyli Józefie Mehofferze. To w Krakowie spędził większość życia, tutaj się uczył i studiował. Co najważniejsze, w Krakowie tworzył wybitne dzieła. Część z nich będziemy podziwiać spacerując po Krakowie jego śladami. Inne projekty, także te niezrealizowane zobaczymy w jego muzeum przy ul. Krupniczej 26.
Śladami Młodej Polski
Ta wycieczka częściowo obejmuje miejsca związane z wyżej wymienionymi artystami. Jednak pozwala spojrzeć głębiej na tematykę Młodej Polski. Podczas zwiedzania poznamy kawiarnie artystyczne, dowiemy się, jaki efekt wywarł przyjazd Stanisława Przybyszewskiego do Krakowa, o czym pisali młodopolscy poeci. Ponadto możemy program tej wycieczki uzupełnić o zwiedzanie Rydlówki albo Galerii Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.
7 pomysłów na wycieczki szkolne w listopadzie to zaledwie kilka inspiracji dla Was. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wycieczkę śladami II wojny po Krakowie, szlakiem Kościuszki, albo zrobić Kraków standardowy czyli Drogę Królewską.
Masz pytania? Napisz albo odezwij się do mnie na Facebooku.