7 pomysłów na wycieczkę szkolną dla szkół krakowskich
17 września 20217 pomysłów na wycieczkę szkolną dla szkół krakowskich czyli bądź turystą w swoim mieście. Siadałam do tego wpisu układając w myślach plan idealnej wycieczki szkolnej dla krakusów. Ale wiecie takiej, która na bank spodoba się uczniom. Z przerwą na coś smacznego. . Żeby było fajnie, integracyjnie, a jednocześnie edukacyjnie. I najważniejsze – aby zostały po niej fajne wspomnienia. Bo emocje to jedna z największych wartości, jakie wynosimy ze zwiedzania.
7 pomysłów na wycieczkę szkolną dla szkół krakowskich
Awantury o zabytki
To wycieczka, która spodoba się zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i licealistom. Słuchanie o samych zabytkach może zmęczyć. Natomiast jeśli przytoczymy smakowite anegdoty i awantury, które stoją za nimi to zwiedzanie zamieni się w prawdziwą frajdę. Każdy z chęcią posłucha, kogo i dlaczego Jan Zawiejski chciał bić w mordę, dlaczego o pomniku Mickiewicza Jan Sztaundynger “stoi sobie kochany i brzydki”. Ponadto dowiemy się, kto ufundował Grób Nieznanego Żołnierza, jak przyzwoitość uratował mury miejskie Krakowa, i kogo tak naprawdę przedstawia pomnik “Jadwigi i Jagiełły”.
Tajemnice Kazimierza
Ta bardzo popularna dzielnica Krakowa kryje w sobie wiele tajemnic, a także smaczków, które przyciągną uwagę młodzieży. Dowiemy się, kto i kiedy korzysta z mykwy, dlaczego mężczyźni noszą na głowach jarmułki i jaką funkcję pełnią mezuzy. Ponadto posłuchamy o filmach kręconych w klimatycznych zaułkach Kazimierza, a także zasadach koszernego jedzenia. Natomiast w części chrześcijańskiej opowiem o miłosnych rozterkach Kazimierza wielkiego, zdradzę, który święty demaskuje kobiety lekkich obyczajów oraz odwiedzimy patronkę od spraw trudnych i beznadziejnych.
Na tropie mrocznych tajemnic Podgórza
Świetna i sprzyjająca integracji trasa to wycieczka po Podgórzu. Podczas zwiedzania posłuchamy, jak na Podgórzu wywalczono Niepodległość, dowiemy się, gdzie wbito na pal Aleksandra Kostkę-Napierskiego, a także pospacerujemy po najpiękniejszym parku Krakowa. Następnie udamy się poznawać tajemnice kościółka św. Benedykta. Z kolei z kopca Kraka będziemy podziwiać najpiękniejszą panoramę Krakowa. Na polanie pod kopcem możemy urządzić sobie mały piknik albo poszerzyć wycieczkę o zwiedzanie Muzeum Podgórza.
Wokół Plant
Kto nie zna Plant? Przecinamy je wielokrotnie podążając na Rynek lub z powrotem. Spacerując Plantami idziemy wzdłuż dawnych granic średniowiecznego Krakowa. W czasie wycieczki zobaczymy pomniki ukryte w cieniu drzew, dowiemy się, kto postawił Kopernika pod krzakami, i gdzie rośnie Drzewo Wolności. Posłuchamy o rurmusie, odlewni dział, a także latarni umarłych. Ponadto zobaczymy miejsce, gdzie kiedyś chowano skazańców i dowiemy się, które budynki stanęły nielegalnie na Plantach.
Nowa Huta bez tajemnic
Nowa Huta to dzielnica pełna uroku, ciekawych budynków i wyjątkowo sprzyjająca spacerom. Zwiedzanie Nowej Huty możemy zacząć od Placu Centralnego, gdzie obejrzymy monumentalne bloki z ciekawą dekoracją. Dowiemy się, gdzie stał pomnik Lenina i co serwowano w najlepszych nowohuckich knajpach. Następnie udamy się na spacer po najstarszych nowohuckich osiedlach. Znajdziemy tu pierwszy rynek Nowej Huty, pierwszy blok, a także zieleń, spokój i ciszę. Ponadto możemy poznać też sakralne oblicze Huty zwiedzając kościół Cystersów w Mogile.
Wycieczka po Zwierzyńcu
Krakowski Zwierzyniec, a właściwie jego część nazywana Salwatorem to tereny warty odkrywania. Jest tu zielono, klimatycznie, czuć krakowski folklor. Wybierając tę trasę dowiecie się, skąd wyrusza Konik Zwierzyniecki, jak powstają krakowskie szopki i czym jest Emaus. Spacerując po Salwatorze posłuchacie o tajemnicach kościoła Najświętszego Salwatora, a także sióstr Norbertanek. Rozszyfrujemy nazwę Gontyna i poznamy legendy związane z “diabelskim mostkiem”. Natomiast na Cmentarzu Salwatorskim odwiedzimy groby zasłużonych osób.
Dwa kopce
To propozycja dla grup, które lubią chodzić. Niestraszne im lekkie pagórki i kręte ścieżki. Zachwycają się puszystym mchem, lubią słońce prześwitujące między konarami drzew. A do tego chętnie wysłuchają anegdot i związanych z Tadeuszem Kościuszką i Józefem Piłsudskim. Bo to właśnie w tych kopcach mówimy. Po zwiedzaniu kopca Kościuszki i muzeum udalibyśmy się przez Las Wolski na tak zwaną Mogiłę Mogił. Do pokonania mamy 5 km, po drodze takie ciekawostki jak Panieńskie Skały czy ZOO. Uwaga – jest też opcja dla osób o słabszej kondycji 🙂 Możemy przejechać autobusem lub skorzystać z komunikacji miejskiej.