7 pomysłów na wakacyjną wycieczkę po Krakowie
25 czerwca 20217 pomysłów na wakacyjną wycieczkę po Krakowie dla dzieci kolonijnych. Ale te trasy sprawdzą się także znakomicie w przypadku półkolonii czy rodzinnego zwiedzania Krakowa. Jeśli wybieracie się na wycieczkę po Krakowie z dziećmi warto program zwiedzania dostosować do ich potrzeb, zainteresowań, a także kondycji. Wiadomo, że małe nóżki szybciej się męczą. Prędzej niż w przypadku dorosłej osoby pojawi się zniechęcenie co do zwiedzania. Natomiast pamiętajmy, że dzieci znacznie szybciej niż my, regenerują się i są gotowe na dalsze zwiedzanie. Ponadto jeśli trafimy w ich gusta tematem wycieczki, to dzieci okażą się bardzo wdzięcznymi odbiorcami. Jakie więc wycieczki po Krakowie w czasie wakacji polecam dla dzieci?
7 pomysłów na wakacyjną wycieczkę po Krakowie
Zaprezentowane poniżej propozycje koncentrują się wokół Starego Miasta i Wawelu, ale nie tylko. Proponuję też dwie zielone, pełne uroku dzielnice, które ze względu na zabytki, folklor i legendy bardzo się dzieciom podobają. To takie “bądź turystą w swoim mieście” tylko, że w wersji dla młodzieży i dzieci.
Krakowskie legendy
To taka wersja w pigułce Krakowa dla małych i bardzo małych turystów. Chociaż zdradzę Wam szczerze, że i dorośli chętnie przysłuchują się legendarnym opowieściom. W czasie wycieczki śladami legend krakowskich dowiemy się, gdzie śpią polscy władcy, dlaczego hejnał urywa się, kto zaczarował krakowskie gołębie, i gdzie mistrz Twardowski ukrył swoje skarby. Ale to nie wszystkie opowieści. Rozszyfrujemy zagadkę pierwszej kobiety-studentki, dowiemy się, jak dzielny Oracewicz przy pomocy guzika uratował Barbakan , zobaczymy dom, w którym pojawia się duch Białej Damy.
Kraków królewski
Czyli magiczna opowieść o polskich władcach, księżniczkach i dzielnych rycerzach. To też wycieczka, która pozwoli najmłodszym poznać najważniejsze zabytki Krakowa. Obejrzymy Bramę, przez którą przejeżdżali królowie, a także dowiemy się, gdzie na ich cześć ustawiano łuki triumfalne. Na Rynku Głównym zobaczymy miejsce, w którym mieszczenie krakowscy składali przysięgę na wierność polskim władcom. Natomiast na Wawelu dowiemy się, jak wyglądały królewskie koronacje, śluby i pogrzeby. Zdradzę Wam też ulubione dania poszczególnych królów.
Opowieści średniowiecznego Krakowa
Chyba każdy z nas marzy lub marzył o podróżach w czasie. Wycieczka śladami średniowiecznego Krakowa umożliwi nam poznanie Krakowa sprzed 500 lat. W czasie zwiedzania zobaczymy potężne mury broniące miasta, posłuchamy o wieżach obronnych i hejnale. Na Rynku Głównym dowiemy się, skąd średniowieczni krakowianie czerpali wodę, gdzie robili zakupy, i jak karano przestępców. Zdradzę Wam sekret noża z Sukiennic i pokażę tajemnicze kuny. Ponadto możemy zwiedzić któryś z interesujących oddziałów Muzeum Krakowa: mury obronne, Podziemia Rynku albo wspólnie wspiąć się na wieżę ratuszową.
Śladami królowej Jadwigi
Wycieczka prowadzi nas po miejscach w Krakowie związanych ze świętą królową, a właściwie królem! Na Wawelu dowiemy się, jak wyglądała koronacja Jadwigi na króla Polski. Zobaczymy Cudowny Krucyfiks, który przemówił do Jadwigi. W trakcie spaceru po Krakowie zobaczymy kościoły, które ufundowała Jadwiga, a także ślad jej stópki. Ponadto dowiecie się, jakie były ulubione potrawy Jadwigi, co lubiła robić w wolnym czasie, jakie nosiła stroje. Opowiem jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga i co badacze ustalili podczas badania szczątków zmarłej władczyni.
Śladami Stanisława Lema
Skoro rok 2021 ogłoszono rokiem Stanisława Lema warto bliżej przyjrzeć się twórczości najsłynniejszego pisarza science fiction. Ponadto poznamy ciekawostki z jego życia prywatnego. Spacerując po Krakowie jego śladami dowiemy się, dlaczego nie został lekarzem i kiedy zaczął pisać pierwsze utwory. Opowiem w jak niekonwencjonalny sposób oświadczył się żonie i jak bawił się z synkiem. Zdradzę Wam, dlaczego Lem zajadał po kryjomu słodycze i co lubił pić podczas pracy. Dowiecie się też, ile nowinek technologicznych przewidział Stanisław Lem, i w których utworach zawarł wątki autobiograficzne.
Legendy Zwierzyńca
To bardzo przyjemna, zielona trasa, która poprowadzi nas po najważniejszych zabytkach Zwierzyńca. W czasie wycieczki dowiemy się, co dla okolicy zrobiły Panny Zwierzynieckie, posłuchamy legendy o Dzwonie Topielców, a także zobaczymy miejsce, skąd wyrusza Lajkonik. W czasie spaceru malowniczą Aleją Waszyngtona rozszyfrujemy nazwę Gontyna, a także posłuchamy legendy o grajku i miłosiernym Chrystusie. Odwiedzimy Cmentarz Salwatorski, na którym spoczywa najmłodszy syn Mickiewicza, Jan Sztaudynger, Stanisław Lem, Andrzej Wajda. Dowiemy się dlaczego niewielki mostek nazwano diabelskim i jaką przygodę przeżył pewien pastuszek.
Tajemnice Podgórza
Podgórze, kiedyś oddzielne miasto, a dziś dzielnica Krakowa kryje w sobie niejeden sekret. W czasie zwiedzania obejrzymy pierwszą budowlę, jaka powstała na terenie obecnego Krakowa. Zobaczymy jak Austriacy budowali Twierdzę Kraków i poznamy dzieje najbardziej tajemniczego kościółka Krakowa. Spróbujemy wymyślić zaklęcie, które odczaruje Czarną Księżniczkę. Dowiemy się, kogo wbito na pal na placu Na Zbóju. Natomiast w Parku Bednarskiego spróbujemy wytropić czarcie ślady i posłuchamy legendy o Panu Twardowskim.
Informacje praktyczne
Terminy wycieczek są ustalane indywidualnie. Czas trwania to 2-3 godziny w zależności od możliwości grupy i czasu, którym dysponuje. Większość propozycji ma charakter plenerowy. Zwiedzanie muzeów (np. Muzeum Podgórza, Podziemia Rynku, Smocza Jama) jest opcjonalne. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu.