7 pomysłów na kulinarną wycieczkę dla dzieci po Krakowie
8 lipca 20217 pomysłów na kulinarną wycieczkę dla dzieci po Krakowie czyli rodzinne odkrywanie kulinarnych tajemnic Grodu Kraka. Przede wszystkim takie zwiedzanie pozwoli Wam poznać najważniejsze Smaki Krakowa. W czasie wycieczki zamienicie się w wytrawnych degustatorów i ocenicie kuchnię krakowską. Ponadto poznacie historię Krakowa, najważniejsze wydarzenia, a także kluczowe postaci i zabytki. Głodni Krakowa? To zaczynamy!
7 pomysłów na kulinarną wycieczkę dla dzieci po Krakowie
Nie od dziś wiadomo, że dzieci należą do najbardziej wymagających turystów. Szybciej niż dorośli odczuwają zmęczenie i zniechęcenia. Natomiast też dużo szybciej niż dorośli regenerują się i są gotowi do dalszego zwiedzania. Zatem jeśli planujecie rodzinne zwiedzanie Krakowa musicie wziąć pod uwagę ich możliwości i oczekiwania. Znakomitym przerywnikiem albo urozmaiceniem wycieczki będą kulinaria.
Stary Kleparz
To punkt obowiązkowy wycieczki kulinarnej po Krakowie. Stary Kleparz to najstarsze działające targowisko Krakowa. Kiedyś handel kwitł nie tylko na Rynku Kleparskim, ale i w samym sercu Starego Krakowa, na Rynku Głównym. Dziś kramy zniknęły z Rynku. Natomiast na Kleparzu poczujecie ducha dawnej epoki. I co więcej spróbujecie pysznych owoców, warzyw, kiszonek. Ponadto kupicie znakomitej jakości nabiał i pieczywo. Polecam spróbować chleba prądnickiego (promnickiego).
Żywe Muzeum Obwarzanka
Jeśli będziecie na Starym Kleparzu grzechem byłoby nie odwiedzić Żywego Muzeum Obwarzanka. Znajduje się ono tuż przy targowisku na ulicy Paderewskiego 4. Nie musicie się obawiać, że dopadnie Was nuda w tym muzeum. Akurat jest to miejsce nastawione na poznawanie, smakowanie i odkrywanie. Muzeum oferuję warsztaty produkcji obwarzanka. To świetny sposób, aby rodzinnie spędzić czas, a przy okazji poznać wszystkie sekrety tego smakowitego symbolu Krakowa. Jeśli nie macie czasu na warsztaty koniecznie musicie zjeść obwarzanka na mieście. Pamiętajcie o jednej ważnej zasadzie. Prawdziwy obwarzanek jest chrupiący z zewnątrz, a mięciutki w środku.
A może tak śniadanko..
Skoro już poznajemy Kraków kulinarny warto zastanowić się, gdzie zjecie smaczne śniadanie. Dobrych miejsc oferujących smaczne śniadania w Krakowie nie brakuje. Warto jednak spróbować czegoś typowo krakowskiego. Takim miejscem przed długi czas był Handelek przy ul. Św. Filipa. Oferował on pyszne kanapki z różnymi pastami, jajkami od szczęśliwych kurek, najwyższej jakości wędliną. Obecnie lokal z powodu lockodownu przechodzi zmiany, ale piekarnia działa. Można ich pieczywo kupić na stoisku na Starym Kleparzu. Natomiast podczas konsumpcji opowiem Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o lokalach śniadankowych.
Ciuciu Cukier Artist
To z kolei propozycja dla wszystkich miłośników słodyczy. Niedaleko Rynku Głównego przy ulicy Grodzkiej znajduje się najmniejsza manufaktura słodyczy w Krakowie. Bardzo smakowite miejsce, które mieni się od różnego rodzaju cukierków i lizaków. W powietrzu unosi się słodki zapach świeżo przygotowanych łakoci. Bo co najważniejsze w Ciuciu zrobicie nie tylko zakupy, ale możecie też obejrzeć pokaz produkcji cukierka. Inną propozycją są warsztaty, w czasie których dzieci robią same cukierka lub lizaka.
Wawel
Pewnie i tak w swoim programie zwiedzania uwzględniliście Wawel. Dla dzieci najbardziej interesujące będą opowieści dotyczące życia władców. Warto przypomnieć jak wyglądała kiedyś kuchnia królewska. Podczas wycieczki dowiecie się do najchętniej jadał Kazimierz Wielki, jakimi owocami po kryjomu zajadał się Władysław Jagiełło, co na śniadanie zjadał Zygmunt Stary. Ponadto opowiem czym kiedyś faszerowano pierogi, czy naprawdę królowa Bona przywiozła włoszczyznę, kiedy na stole królewskim pojawił się widelec i ile dań serwowano podczas królewskiej uczty.
Plac Nowy
Natomiast jeśli zwiedzacie Kazimierz to też warto poznać go kulinarnie. Ta część Krakowa aż roi się od klimatycznych knajpek z dobrym jedzeniem. Jednak w czasie zwiedzania koniecznie zajrzyjcie na Plac Nowy. W jego centrum znajduje się słynny Okrąglak. To dobre miejsce, aby posłuchać ciekawostek związanych z kuchnią żydowską i zasadami koszerności. Ponadto Okrąglak zyskał sławę miejsca z najlepszymi zapiekankami w Krakowie. Mówiąc szczerze zapiekanki miały swoje lepsze i gorsze okresy, ale ostatnio smakują jak dawniej. Są pyszne!
Skwer Judah
Kolejne miejsce na Kazimierzu, gdzie można smacznie zjeść i poznać kulinarne sekrety Krakowa. Skwer Judah przy ulicy św. Wawrzyńca to miejsce, gdzie królują foodtrucki. Tutaj zjecie pyszne naleśniki, frytki belgijskie, a przede wszystkim maczankę po krakowsku. Bo w naszym zwiedzaniu chodzi o to, aby jak najpełniej poznać Smaki Krakowa. Maczanka to nie jakiś banalny burger. Jest to kawałek najwyższej jakości mięsa najpierw marynowany, a następnie duszony w sosie do miękkości. Podawany jest w bułce z krążkami ogórka i cebuli. Jaki jest przepis na oryginalną maczankę po krakowsku? Podobno każda gospodyni ma własny i strzeże go niczym oka w głowie!
Podsumowanie
Jak sami widzicie jest mnóstwo pomysłów na kulinarną wycieczkę po Krakowie w wersji dla dzieci. Możemy też zwiedzać Kraków uwzględniając najlepsze krakowskie lody, zajrzeć do cukierni po słynne pączki, zrobić przerwę na kremówkę czy sernik po krakowsku. Kulinaria Krakowa mogą być pomysłem na oddzielną wycieczkę rodzinną lub dodatkiem do innej trasy. Natomiast dorosłych zapraszam na Kraków na widelcu, gdzie opowiem też o dawnych napitkach.