6 powodów dla których warto zwiedzić Kraków we wrześniu
30 sierpnia 20196 powodów dla których warto zwiedzić Kraków we wrześniu solo, z grupą, lub rodzinnie. Oferta wydarzeń kulturalnych na nadchodzący miesiąc ucieszy odwiedzających, bez względu na wiek. Co kilka dni odbywać się będzie a to festiwal, a to koncert lub seria wydarzeń edukacyjnych. Nie zabraknie także najgłośniejszego, najbarwniejszego i najbardziej rozszczekanego przemarszu po ulicach Krakowa.
6 powodów, dla których warto zwiedzić Kraków we wrześniu
- Dni Pamięci Ofiar Gestapo (12-14.09) – tegoroczna edycja jest poświęcona rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz represjom wobec polskich żołnierzy. W programie tradycyjnie znalazły się takie wydarzenia jak: oprowadzanie po wystawach i dawnych celach aresztu śledczego, prelekcje, spotkanie ze świadkami historii, a także gra miejska.
- Natomiast Marsz Jamników (15.09) to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników zwierząt. Jak co roku jamniki przemaszerują spod Barbakanu na Rynek Główny, aby powalczyć w jamniczym konkursie. Zaś właściciele mogą skorzystać z porad specjalistów, m.in weterynarzy, behawiorystów, instruktorów szkolenia psów czy zoofizjoterapeutów.
- Zajrzyj do Huty! (20-22.09) to z kolei świetna okazja, aby poznać “młodszą siostrę Krakowa”. Warto wybrać się na spacery, wycieczki oraz zwiedzanie instytucji często na co dzień niedostępnych. W programie m.in zwiedzanie elektrociepłowni w Łęgu, budynków administracyjnych dawnej Huty im. Lenina, nowohuckich schronów, a także kulisy Teatru Ludowego oraz wizyta w klasztorze oo. Cystersów.
- Natomiast XVIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi (27-29.09) to możliwość poznania tajemnic prawobrzeżnej części Krakowa. Organizatorzy zapraszają w sobotę na zwiedzanie najciekawszych zabytków Podgórza o fortów, kościołów, obiektów przemysłowych, a także pracowni rzemieślniczych. Natomiast w niedzielę odbędzie się kilkanaście spacerów tematycznych.
- Małopolska Noc Naukowców (27 września) udowodni, że nauka nie jest domeną tylko naukowców. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowano niesamowite pokazy, warsztaty, wykłady, zwiedzanie laboratoriów i spotkania z naukowcami. Do tego konkursy, zabawy, gry, pokazy filmowe. Nauka połączona z zabawą to coś, co zwiedzający lubią najbardziej!
- Sacrum Profanum (27.09-4.10) czyli festiwal prezentujący muzykę XX wieku, łączący muzykę poważną z innymi nurtami. W tym roku festiwal podejmie temat sąsiedztwa. W programie znalazło się sześć koncertów prezentujących dokonania kompozytorów z Litwy. Oprócz tego poznamy twórczość przedstawicieli Polski, USA, Litwy, Austrii, Australii, Kanady, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej.
Co jeszcze możesz robić we wrześniu?
Zwiedzać, zwiedzać i jeszcze raz zwiedzać. Korzystać z uroków babiego lata i poznawać najbardziej klimatyczne zakątki Krakowa. Jest na tyle atrakcji, aby przez tydzień wypuszczać się na krótsze i dłuższe wycieczki. Amatorzy spokoju i ciszy mogą eksporować takie rejony jak Las Wolski, Salwator, okolice Kopca Krakusa. Natomiast miłośnikom tajemnic i niestandardowych zabytków polecam wycieczki tematyczne, które pozwolą spojrzeć na Kraków z zupełnie innej perspektywy.