6 najlepszych wycieczek dla młodszych uczniów
5 września 20246 najlepszych wycieczek dla młodszych uczniów po Krakowie. Jesień to idealny sezon na zorganizowanie uczniom wycieczki szkolnej. Takie wyjazdy uczą, bawią, a przede wszystkim sprzyjają integracji. Mogą być także świetną alternatywą dla tradycyjnej lekcji, bo wycieczka pozwala na bezpośredni kontakt z zabytkami. Program zwiedzania może być uzupełniony o zwiedzanie muzeów lub grę miejską. Najważniejsze jednak, jaką trasę zaproponować uczniom?
6 najlepszych wycieczek dla młodszych uczniów
Proponowane w tym wpisie trasy świetnie się sprawdzą w przypadku uczniów klas szkoły podstawowej. Odpowiednio przygotowane mogą być tez propozycją zwiedzania Krakowa dla przedszkolaków.
Szlak legend
To jedna z najpopularniejszych tras dedykowanych dzieciom. Pozwala poznać małym turystom najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa w bardzo przystępny sposób. Podczas zwiedzania dzieci poznają legendę o założycielu miasta i jego pięknej córce Wandzie. Odwiedzają Smoka i mogą odszukać smocze ślady w jego jamie pod Wawelem. Na krakowskim Rynku słuchają hejnału, poznają legendę o dwóch wieżach kościoła Mariackiego, zgłębiają sekret gołębi i oglądają pałac, w którym skarby gromadził mistrz Twardowski. Szlak legend możemy zrealizować także na Wawelu, Kazimierzu lub Salwatorze.
Droga Królewska
Czyli najlepszy wybór na pierwszą wizytę w Krakowie. To mnóstwo pięknych miejsc i budynków, ciekawa historia, ale i anegdoty związane z Grodem Kraka. Trasa prowadzi od murów obronnych, gdzie uczniowie oglądają Bramę Floriańskiej. Na ulicy Floriańskiej poznają losy wielkiego malarza, który miał trudności z nauką. Spacerując po Rynku Głównym słuchają historii związanych z wieżą ratuszową, Sukiennicami, dowiadują się, gdzie król spotykał się z mieszkańcami. Natomiast na Wawelu zwiedzając katedrę wawelską dotkną serca niezwykłego dzwonu, dowiedzą się co oznaczają symbole na nagrobkach i jak wyglądały koronacje.
Opowieści średniowiecznego miasta
Wycieczka, która pozwoli Wam poznać życie mieszkańców Krakowa sprzed 500 lat. W tracie zwiedzania uczniowie dokładnie poznają mury miejskie, dowiadują się, kto bronił miasta i dlaczego obowiązkowo zamykano bramy na noc. Spacerując ulicami wypatrują starych kamienic, a także rozszyfrowują godła umieszczone na fasadach budynków. Natomiast na Rynku zwiedzają najstarszy supermarket Krakowa, oglądają pozostałości po krakowskim ratuszu, a także słuchają hejnału granego z wieży Mariackiej. Ponadto dowiadują się, jak w dawnych czasach karano przestępców. Wycieczkę możemy uzupełnić o zwiedzanie Podziemi Rynku.
Kazimierz świat dwóch kultur
Wycieczka pozwala poznać różnice i podobieństwa między kulturą chrześcijańską, a żydowską. Spacerując po Kazimierzu uczniowie poznają funkcję i znaczenie synagog, dowiadują się, co jest największą świętością synagogi. Na cmentarzu żydowskim posłuchają o ceremoniach pogrzebowych, a także dowiedzą się co znaczą tajemnicze symbole na macewach. Nie zabraknie legend, historii o cadykach i niezwykłych wydarzeniach. Z kolei w części chrześcijańskiej zobaczą zabytkowe kościoły, poznają świętych i błogosławionych Kazimierza. Zwiedzając Kryptę Zasłużonych na Skałce zobaczą sarkofagi wybitnych przedstawiciele świata nauki i sztuki.
Śladami Tadeusza Kościuszki
Zwiedzanie idealne na przyjemną lekcję historii w plenerze. Wycieczkę możecie zacząć od kopca Kościuszki, gdzie poznacie historię kopca, a w muzeum życie Naczelnika oraz jego osiągnięcia. Wystawa w muzeum w świetny sposób przybliża życie prywatne Kościuszki, jego zainteresowania i marzenia. Następnie warto udać się na Wawel, gdzie stoi pomnik poświęcony Kościuszce, a w krypcie św. Leonarda jest jego sarkofag. Natomiast na Rynku zobaczycie miejsce, gdzie składał przysięgę, kościół w którym święcił szable oraz kamienicę, gdzie znajdował się jego sztab.
Kraków Wisławy Szymborskiej
Była lekcja historii, więc czas na lekcję literatury. Wisława Szymborska była bardzo związana z Krakowem. Spacerując ulicami miasta zobaczycie park jej imienia i spróbujcie zinterpretować jeden z najbardziej znanych wierszy Noblistki. Ponadto zobaczycie jej ulubione kawiarnie, poznacie krakowskie adresy oraz dowiecie się, jak wyglądał jej debiut literacki. Posłuchacie anegdot i smaczków dotyczących jej uwielbienia dla pewnego sportowca. Zwiedzanie zakończymy wizytą na cmentarzu Rakowickim, gdzie znajduję się skromny grób wielkiej Poetki.
________________
Ciekawostki i inspiracje dotyczące Krakowa znajdziecie też u mnie na Facebooku.