5 miejsc w Krakowie związanych ze Stanisławem Lemem
6 października 20215 miejsc w Krakowie związanych ze Stanisławem Lemem czyli jak urozmaicić wycieczkę tematyczną śladami pisarza. Rok Stanisława Lema to znakomita okazja, aby poznać bliżej twórczość najsłynniejszego pisarza science fiction. Właśnie w Krakowie Lem spędził ponad 50 lat życia. Tutaj zaczął pisać, poznał swoją żonę, urodził mu się syn. Mimo, że nigdy nie zapomniał o Lwowie to Kraków stał się jego drugim domem.
5 miejsc związanych ze Stanisławem Lemem
Ekosamotnia
To uroczy i klimatyczny pensjonat położony blisko Lasku Wolskiego w Przegorzałach. Jest to dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich, ze którymi Stanisław Lem był zaprzyjaźniony. Często ich odwiedzał, spacerował, objadał się jabłkami z sadu. Tutaj w tzw. Samotni czyli Domku Ogrodnika pisał niektóre ze swoich dzieł. Pierwszą książką był Szpital Przemienienia, w której przemycił sporo autobiograficznych wątków, a także miejsc związanych z Ekosamotnią.
Pałac Potockich
Zabytkowy pałac przy Rynku Głównym 20 to obowiązkowy punkt nie tylko spaceru tematycznego śladami Stanisława Lema, ale także wszystkich wycieczek literackich. Na parterze znajduje się nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER, gdzie kupicie książki poświęcone sylwetce pisarza. Ponadto właśnie w Pałacu Potockich odbywa się szereg wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Festiwalu Bomba Megabitowa.
Ogród Doświadczeń im. Lema
Lem był nie tylko pisarzem, ale futurologiem i wizjonerem. Interesował się zagadnieniami naukowymi od dziecka. Lubił mówić, że gdyby nie został pisarzem, byłby naukowcem. Nic dziwnego, że właśnie on patronuje największemu parkowi edukacyjnemu Krakowa. Tutaj możecie poeksperymentować w takich dziedzinach jak fizyka, matematyka czy przyroda. Zastanowicie się czym jest pogoda, skąd się biorą pory roku, od czego zależy wartość ciśnienia.
Cmentarz Salwatorski
Tutaj zobaczycie grób Stanisława Lema. Pisarz zmarł w 2006 roku. Chorował od dawna. Na jego grobie nie zobaczycie krzyża. Lem z pochodzenia był Żydem, natomiast deklarował się jako ateista. Mawiał, że nie wierzy w inny świat. Za to zobaczycie na grobie kamyki, kładzione zgodnie z tradycją żydowską. Ponadto często leżą batoniki marcepanowe, które Lem uwielbiał. Zresztą był wielkim łasuchem, o czym opowie Wam przewodnik.
Bonerowska 5
Zwiedzając Kraków śladami Lema lubimy widzieć namacalne i widoczne ślady jego obecności. Dlatego tak chętnie fotografujemy tablice pamiątkowe. Póki co jedyna tablica pamiątkowa związana ze Stanisławem Lemem znajduje się przy ulicy Bonerowskiej 5. Tutaj zamieszkał ze swoją żoną Basią, mamą Sabiną i przyjaciółmi. W mieszkaniu przy Bonerowskiej tworzył swoje dzieła.
5 miejsc w Krakowie związanych ze Stanisławem Lemem nie wyczerpuje tematu. Planując wycieczkę po Krakowie jego śladami możecie uwzględnić też wydawnictwa, z którymi współpracował. Ponadto zajrzeć do Dzielnicy Uniwersyteckiej. Zachowały się też sklepiki, w których robił zakupy. A jeśli starczy czasu możecie udać się na ulicę Narvik, gdzie pisarz spędził większą część swojego życia.
Jeśli interesują Was wycieczki tematyczne zapraszam na mojego Facebooka.
Alex
Czytając Pani opisy, czuję się jakbym chodził po ulicach Krakowa. Jeśli będę miał możliwość pojechać z córką do miasta na wspólne wakacje to z pokażę jej atrakcje, o których wspominała Pani w artykule. Zosia (7 lat) interesuje się fantastyką i myślę, że prędzej czy później zainteresuje się też twórczóścią Lema. Ostatni raz, byłem w mieście jak szukałem pomocy prawnej i się udało. Czego, by nie mówić – długo zajęło mi szukanie czegoś takiego jak dobra kancelaria prawna Kraków jest bliskim miastem, ponieważ pochodzę z okolicznej miejscowości.
Będę czytał częściej pani artykuły. Polecam serdecznie
Może komuś pomogę: https://kancelarialuty.pl