12 ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce
4 lutego 202012 ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce to garść najciekawszych informacji na temat jego życia, działalności, osiągnięć. Może się wydawać, że kogo jak kogo, ale Tadeusza Kościuszkę znamy wszyscy. W szkole uczymy się o insurekcji, wiemy, że walczył o niepodległość kolonii w Ameryce Północnej, był w rosyjskiej niewoli. Możemy zwiedzić Kraków podążając śladami Tadeusza Kościuszki. Natomiast ciekawostki dotyczące jego życia mogą znakomicie przybliżyć nam osobę Naczelnika.
12 ciekawostek o Tadeuszu Kościuszce
Trojga imion
Na chrzcie otrzymał trzy imiona czyli Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko. Jednak w ciągu swojego życia używał praktycznie tylko drugiego imienia – Tadeusz. I to pod nim przeszedł do historii.
Szlachcic bez ziemi
Urodził się w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Jednak brak bogactwa nie był największy problemem. Niestety Tadeusz przyszedł na świat jako drugi syn, więc cały majątek miał przypaść starszemu bratu. Natomiast Kościuszko wybiera karierę wojskowego.
Edukacja
Odebrał niezwykle staranne wykształcenie. Najpierw uczył się w kolegium pijarów w Lubieszowie, a następnie w Szkole Rycerskiej. Studiował tam historię Polski oraz powszechną, prawo, filozofię, ekonomię, arytemtykę, geometrię oraz miernictwo. Znał łacinę, język francuski oraz niemiecki.
Sztuka
Dzięki stypendium księcia Adama Jerzego Czartoryskiego wyjechał do Paryża studiować na Akademii Malarstwa i Rzeźby. Jego głównym celem były studia z zakresu wojskowości, ale uczył się także rysunku. Malował portrety, akty, widoki, był też uzdolniony muzycznie.
“Szwed”
Takie przezwisko nadali mu koledzy z ławy szkolnej. Kiedy uczył się w Szkole Rycerskiej wyróżniał się pilnością, postępami w nauce, a także sprawnością i siłą fizyczną. Ponadto fascynował się postacią króla Szwecji Karola XII, co przełożyło się na jego przydomek Szwed.
Wieczny kawaler
Tadeusz Kościuszko mimo wielkiej sławy, a także powodzeniem u płci pięknej nigdy się nie ożenił. Jego największą miłością była Ludwika Sosnowska. Niestety ojciec dziewczyny odrzucił Kościuszkę jako kandydata do ręki córki.
Był wrogiem kościoła
Na studiach w Paryżu poznał myśli filozofów Oświecenia, co wpłynęło na jego postawę życiową. Z przekonania był deistą. Uważał, że kościół hamuje rozwój myśli, cywilizacji. W związku z tym Kościuszko postulował całkowity rozdział kościoła od państwa.
Towarzystwo Cyncynatów
Jako jedyny Polak, a jeden z trzech cudzoziemców należał do prestiżowego Towarzystwa Cyncynatów, zrzeszającego najbardziej zasłużonych oficerów.
Przyjaciel Indian
Przebywając w Ameryce spotkał się z wodzem indiańskim z plemienia Ottawa Małym Żółwiem. Dostał od niego tomahawk, natomiast w zamian podarował dwa pistolety oraz okulary.
Kościuszko a Żydzi
Przede wszystkim Kościuszko był za równouprawnieniem. Widział w Żydach pełnoprawnych obywateli. Dzięki niemu powstał pierwszy w Polsce Pułk Lekkokonny Starozakonny, na czele którego stanął Berek Joselewicz w randze pułkownika.
Kwestia chłopska
Chociaż sam posiadał szlacheckie korzenie, to zabiegał o prawa chłopów. “Za samą szlachtę bić się nie będę”- z taką myślą przystępował do insurekcji. W 1794 roku wydał uniwersał połaniecki, który ograniczał poddaństwo.
Przeciwnik niewolnictwa
Ponadto był zdecydowanym przeciwnikiem niewolnictwa. Swojego czarnoskórego ordynansa Agrippę Hulla traktował jak równego sobie. Opowiadał się za zniesieniem niewolnictwa i godnym wynagradzaniem Murzynów pracujących na plantacjach.
Życie i działalność Tadeusza Kościuszki to materiał na niejedną książkę. Natomiast ciekawostki z nim związane sprawiają, że ta postać przestaje być pomnikowa, jest nam bardziej bliska. Zwiedzanie Krakowa śladami Tadeusza Kościuszki może być fantastyczną lekcją historii w terenie. Spodoba się wszystkim uczniom, studentom, a także miłośnikom Naczelnika w sukmanie.
Emilka
Podysłam fajną ciekawostkę https://cyfrowa.tvp.pl/video/historia-dawna,kosciuszko-w-szwajcarii,58382853