W czasie deszczu dzieci się nudzą (…) Czyli jak zwiedzać Kraków kiedy pada
blog 15 lipca 2015Brzydka, deszczowa pogoda potrafi pokrzyżować ambitne wakacyjne plany. Wydaje się, że skoro za oknem leje to musimy zrezygnować z aktywnego zwiedzania miasta. Nic bardziej mylnego! Kraków oferuje wiele miejsc i atrakcji, które można zwiedzić mimo niesprzyjającej aury.
1. Jeśli pada niezbyt mocno nie rezygnuj ze spaceru po Krakowie. Krótkie pobyty na świeżym powietrzu są zalecane przez lekarzy niezależnie od pogody, ponieważ wzmacniają odporność i zapobiegają infekcjom. Ważny jest ubiór dobrany odpowiednio do pogody: kalosze i nieprzemakalne kurtki, a zwiedzanie miasta było krótkie (np. 2 godzinne), z możliwie maksymalnym wykorzystaniem wnętrz.
2. Podziemia Rynku – to multimedialny “Kraków w pigułce”, który jest świetną opcją na zwiedzanie Krakowa przy deszczowej pogodzie. Przebywając pod ziemią usłyszycie historię Rynku Głównego, najważniejsze legendy, obejrzycie makiety średniowiecznego grodu, a także przedmioty należące do jego historycznych mieszkańców. Możecie potaplać się w “multimedialnej kałuży” i obejrzeć średniowieczne kalosze. Muzeum umożliwia poznanie najważniejszych zabytków i miejsc Krakowa bez wychodzenia na zewnątrz.
3. Muzea Krakowa – warto do nich zajrzeć chowając się przed opadami. Wystawy stałe i czasowe, a także oferta wakacyjnych warsztatów ucieszą zarówno małych, jak i dużych turystów. Tematyka obiektów jest szeroka i niezwykle bogata: możesz odwiedzić wnętrza królewskiej rezydencji, poznać postać i zasługi Jana Matejki, obejrzeć wybitne obrazy, a także poszerzyć swoją wiedzę z zakresu techniki, botaniki czy bursztynu.
4. Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – panują tam idealne warunki do zwiedzania przez cały rok! Stała temperatura, powietrze nasycone jodem sprzyjają słuchaniu opowieści związanych z historią soli, jej wydobyciem i znaczeniem. Obie kopalnie są świetnie przygotowane pod kątem rodzinnych wycieczek, a komory i rzeźby solne kryją w sobie tajemnice, które zafascynują małych odkrywców. Prawie trzygodzinne zwiedzanie mija błyskawicznie!
5. Kraków kulinarnie – możesz poznać miasto próbując jego smaków. W Krakowie nie brakuje restauracji, kawiarni i cukierni z bogatymi tradycjami. Konsumując pyszności możesz posłuchać historii miasta, wypytać przewodnika o ciekawostki i anegdoty związane z Krakowem i jego mieszkańcami. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach czekolady lub produkcji cukierków, dowiedzą się skąd wzięła się nazwa obwarzanek i kto wymyślił hamburgery. Wizyta w kawiarni może być też dla dzieci okazją do poznania zasad savoir-vivre’u.
6. Rodzinna wyprawa do kina – jeśli w trakcie roku szkolnego nie masz czasu, aby wybrać się ze swoimi pociechami na seans, teraz możesz nadrobić filmowe zaległości. Wszystkie krakowskie kina przygotowały specjalną ofertę dla dzieci na wakacje. Seans pozwoli przeczekać największą ulewę, a oglądanie filmów na dużym ekranie stanowi znakomitą alternatywę dla telewizji czy komputerów.
7. Rejs po Wiśle, zwiedzanie melexem, przejażdżka dorożką – umożliwiają zwiedzanie Krakowa z innej perspektywy. Wybierając którąkolwiek opcję zwróć uwagę, aby statek miał zadaszenie, a melex odpowiednie zabezpieczenie przed deszczem. W ten sposób możesz zwiedzać Kraków samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika, który opowie Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o mieście.