7 powodów, dla których warto przyjechać na ferie zimowe do Krakowa
blog 22 stycznia 2016Jeśli nie wiecie jak spędzić ferie zimowe wybierzcie się do Krakowa. To królewskie miasto z setkami zabytków, uroczych zakątków, przepełnione magiczną atmosferą zadowoli zarówno małych, jak i dużych turystów. Tutaj możecie spędzić czas miło, aktywnie, a także posłuchać ciekawostek związanych z Krakowem, historycznymi wydarzeniami i jego mieszkańcami. Dlaczego warto odwiedzić Kraków w czasie ferii zimowych?
1. Bogata oferta kulturalna muzeów – praktycznie wszystkie placówki muzealne przygotowały specjalne zajęcia, wykłady i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Wasze dziecko może poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii, architektury, informatyki, przeprowadzić eksperymenty chemiczne i fizyczne, wziąć udział w warsztatach plastycznych i teatralnych. To świetna możliwość, aby atrakcyjnie spędzić wolny czas i poznać rówieśników.
2. Szopki krakowskie – okres ferii zimowych to ostatni dzwonek, aby obejrzeć szopki krakowskie na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory. To wyjątkowe, bajecznie kolorowe, wzbogacone o elementy architektury krakowskiej budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ szopki opuściły bezpieczne mury muzeum i możecie je spotkać w restauracjach, sklepach, punktach informacji oraz.. na komisariacie policji.
3. Lodowiska – jazda na łyżwach to przyjemność, która jednoznacznie kojarzy nam się z sezonem zimowym. Ruch, szybkość, możliwość spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi sprawiają, że mróz przystaje straszyć, a zima nabiera wyjątkowego uroku. W Krakowie nie brakuje dobrych ślizgawek, usytuowanych w różnych punktach miasta, które oferują także wypożyczenie łyżew lub ich ostrzenie.
4. Podziemia Rynku – to multimedialne muzeum, w którym przeniesiecie się w czasy średniowiecza. Stanowi także znakomitą alternatywę na zwiedzenie Rynku Głównego, jeśli pogoda nie dopisze. Z kim Kraków handlował w średniowieczu, jak karano przestępców, gdzie mieszkali krakowianie w XIII wieku, dlaczego obawiano się kowala, i czym były “pochówki antywampiryczne” – takie ciekawostki zostaną poruszone w czasie wędrówki po Podziemiach.
5. Wycieczki tematyczne – zima nie musi być przeszkodą w zwiedzaniu miasta. Krótkie, tematyczne wycieczki pozwolą Wam poznać Kraków i jego tajemnice. Jak wyglądały królewskie koronacje, co oznaczają symbole i postaci wyrzeźbione na królewskich sarkofagach, jakie było ulubione danie Smoka Wawelskiego, dlaczego krakowskie gołębie nie uciekają, do czego służyły kuny, czym jest kirkut i mezuza – na te i inne pytania poznacie odpowiedzi w czasie wycieczek po Krakowie.
6. Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – sól nazywana kiedyś “białym złotem” była niezwykle cennym towarem i środkiem płatniczym. Obecnie kopalnie soli umożliwiają wędrówkę po niezwykłym, a zarazem tajemniczym świecie. W czasie zwiedzania posłuchacie jak dawniej wydobywano sól, kto pracował w kopalni, obejrzycie rzeźby i pomieszczenia wykonane z soli, a także narosty solne np. stalaktyty, stalagmity i kalafiory.
7. Schron w Muzeum PRL-u – Nowa Huta do dziś budzi wielkie emocje wśród turystów. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza schrony budowane pod nowohuckimi osiedlami. Jeśli chcecie się przekonać jak wyglądały takie schrony, ile ich było i czy faktycznie chroniły przed atakiem jądrowym wybierzcie się na zwiedzanie Muzeum PRL-u.